No ērču kodumiem jāsargā arī dzīvnieki

erce_uz_suna

Ar laima slimību un citām kaitēm, ko var iegūt ērces koduma rezultātā, var slimot ne tikai cilvēki, bet arī dzīvnieki, informē Ogres Veterinārās Ambulances vetārsts Mārtiņš Bauģis.

“Simptomi dzīvniekiem ir līdzīgi kā cilvēkiem – ir hroniskas muskuļu un locītavu sāpes, nedaudz paaugstināta temperatūra. Arī slimības inkubācijas periods var būt ilgs – līdz 2-3 nedēļām, vai pat mēnesim,” skaidro M.Bauģis. Turklāt ērces var pārnēsāt ne tikai laima slimību vai hepatītu, bet arī asins parazītus, tiesa, Latvijā šādi gadījumi nav bieži un ir vairāk raksturīgi dienvidu zemēm.

Jārēķinās arī ar to, ka, mājdzīvnieka kažokā nonākusi jūsu mājās, ērce var pārrāpot uz cilvēku, tādēļ pēc pastaigām pie dabas krūts vēlams pārbaudīt suņa kažoku. Ērcēm visvairāk patīk kakla apvidus, paduses un pavēdere. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, ar dzīvnieku dodoties uz mežu, vēlams lietot arī pretērču siksniņas un citus pretlīdzekļus.

Laima slimību var pārnēsāt ne tikai pieaugusi ērce, bet arī ērču kāpuri. Pieaugusi ērču mātīte var piesūkties un turēties pie dzīvnieka pat 7 dienas. Savukārt kāpura formas un tēviņi var piesūkties un baroties tikai dažas stundas.

Ērces piesūkšanās momentu cilvēks parasti nepamana, jo tās izdala anastezējošas vielas. Ir pierādīts, ka jo ilgāk ērce ir piesūkusies, jo lielāka ir iespēja, ka tā jūs inficēs ar laima slimību. Savukārt, ja piesūkšanās dzīvniekam un cilvēkam bijusi īslaicīga un ērce pareizā veidā izņemta, saslimšanas iespēja ir daudz mazāka.

Slimības izraisītājs, ja to neārstē, nepazūd un var novest pie hroniskām artrozēm. Laima slimību dzīvniekiem ārstē ar antibiotikām.

www.ogresfakti.lv